محل تبلیغات شما

فراز ششم:
تجدید بیعت با سرور شهیدان حسین بن علیعلیهما السلام

- اللهمانّی اُشهـِدُکَ اَنّی وَلیٌ لِمَن والاهُ ؛ خدایا! من تو را گواه می گیرم که هرآن که حسین(علیه السلام) را دوست دارد، دوست می دارم .
-
و عـَدُوٌ لـِمَن عاداهُ ؛ و دشمنم با هر کسی کهدشمن اوست.
-
بِابی انتَ وَ اُمّی یابنَ رَسولِ الله ؛ پدر ومادرم به فدایت ای فرزند پیغمبر اکرم.
این اذکار یعنی پیروی ما از آن بزرگواران در حدیاست که در مقابل دوستان آنان، حقیقت "صلح" و در برابر دشمنان آنان حقیقت"جنگ و محاربه" هستیم و در حقیقت این مطلب است ، که در تمام شداید وسختی ها و گرفتاری ها و همچنین در تمام شادی ها و آرامش ها با شما ، بلکه عین شماهستیم.
مگر ممکن است پیرو حقیقی، در صلح و آرامش با اهلبیت بوده و در جنگ و محاربه، بی تفاوت و یا رو در روی آنها باشد و مگر ممکن استشیعه راستین، در جنگ با آن بزرگواران بوده و در صلح به مخالفت با آنان برخیزد،هرگز این چنین نیست؛ زیرا معنای حقیقی شیعه، پیروی در تمام چهره ها است و پیروواقعی، روحش با امام خود، یکی می شود، لذا صلح امام صلح او، جنگ امام، جنگ او میشود ، چنانکه پیغمبر صلی الله علیه و آله پس از آن که خامس آل عبا را تحت کساء جمعنمود ، فرمود: "اللّهم انّ هؤلاء اهل بیتی و خاصّتی و حامّتی ، لحمهم لحمی ودمهم دمی، یؤلمنی ما یؤلمهم و یُحرجنی ما یُحرجهم ، انا حربٌ لمن حاربهم و سلمٌلمن سالمهم و عدوٌّ لمن عاداهم و محبٌّ لمن احبّهم، انّهم منی و انا منهم. ؛ پسآن زمانی که تمامی آنان (پنج تن) گرد آمدند و تعداد کامل شد، رسول خدا طرفین عبارا گرفتند و با دست راست خود به سوی آسمان اشاره فرمودند: پروردگارا اینان اهل بیتو خاصان و یاوران منند، گوشت آنان گوشت من و خون آنان خون من است، آنچه که ایشانرا بیازارد مرا آزرده است و آنچه که آنان را به زحمت افکند، مرا به زحمت افکنده،هر که با آن بجنگد، با من جنگیده و هر که با آنان در سلم و صلح باشد با من در سلمو صلح است و هر که با آنان دشمنی ورزد با من دشمنی ورزیده و هر که آنان را دوستبدارد مرا دوست داشته است. من از آنانم و آنان از من. پس پروردگارا صلوات و برکاتو رحمت و آمرزش خود را بر من و آنان قرار بده و پلیدی را از آنان زدوده، و پاکشانگردان. ."(9)
یعنی نتیجه را بیان می داریم، که نزدیکی و اتصال مندر حدی است که گویی حقیقت سازش شده ام با کسانی که با شما در صلحند و حقیقت جنگ ودشمنی شده ام با کسانی که با شما در جنگند.
بابی انت و امّی : پدر و مادر من فدای تو باد.
باء، در "بابی" برای تفدیه (فدا و قربانیشدن) است. و ابی، به معنای پدر من و امی، مادر من است.
این جمله "بابی انت و امی" در اصل برایدعای تفدیه آمده است، معنای آن چنین است: اگر بلایی یا آفتی بر تو وارد شود،خداوند، جان پدر و مادر مرا فدیه و نگهدار تو کند و در حقیقت این دعا برای احترامبه جلالت و بزرگی طرف مقابل است ، همانند الفاظی که در زمان ما برای احترام بیانمی شود ، مثل فدای تو شوم، قربانت گردم، دورت بگردم و . در آن زمان نیز این لفظرا برای احترام و ادب به کار می بردند والا چه بسا پدر و مادر ما زنده نباشند.
از طرفی این لفظ در مورد مخاطب زنده استعمال میگردد، در حالی که ظاهرا "امام"از دنیا رفته است؛ ولی به نظر ما اولا امام حداقل زنده به حیات ابدی، همانند امواتاست، ثانیاً، در بسیار از موارد فدا شوند مرده است، چنانکه گاهی ما در مورد فلانکس که از دنیا رفته می گوییم، فدایش گردم، پس استعمال این لفظ در این مقام اشکالینداشته و معنای آن چنین است که: تو چنان هستی که اگر پدر و مادرم زنده بودند فدایتو می کردم.
از طرف دیگر، به کار بردن این لفظ در مورد امام میتواند ، معنای بالاتری داشته باشد و آن این که ما نهایت اتصال وحدت خود را با حضرتبیان می داریم تا حدّی که کشته شدن آن حضرت ، مردن ما و پدر و مادر ما است. یعنیوقتی آن بزرگوار کشته شد؛ من و پدر و مادرم و هر کس که با من است ، هزاران مرتبهکشته و زنده شدیم ، چنانکه خود ابی عبدالله فرمود: الیوم مات جدّی رسول الله ،امروز ، جدم رسول خدا کشته شده است و این در حالی است که در عالم ظاهر پیغمبر صلیالله علیه وآله مدتها قبل ، از دنیا رفته است؛ و لیکن همه معانی بیانگر این نکتهاست، که سلسله خداپرستان در رضا و غضب، مردن و زندگی، خوشحالی و ناراحتی، صلح وجنگ و . یکی هستند.

فراز هفتم:
اصالت خاندان امام حسین علیه السلام

- اشهَدُانـَّکَ کـُنتَ نوراً فی الاَصلابِ الشـّامِخة والارحامِ المـَطهَّرة ؛ گواهی میدهم که تو نوری بودی در اصلاب پدران بزرگوارت و ارحام مادران پاک.
-
لم تـُنَجـِّسک الجاهلیة ُ بانجاسِها؛ دوران جاهلیتتو را به پلیدی های خود، آلوده نکرد.
-
و لم تـُلبـِسکَ المُدلَهمـّاتُ مِن ثیابـِها ؛ و(دوران جاهلیت) جامه های درهم و برهم خود را بر تن تو نکرد.
-
و اشهـَدُ انـَّکَ مِن دَعائم ِ الدّین ِ وَ ارکانِ المـُسلمین ومَعقــِلِ المـَؤمنین؛ و گواهم که تو از ستون های دین، ارکان مسلمینو دژ محکم مؤمنین هستی.
-
و اشهـَدُ انـَّکَ الامامُ البـِرُّ التـَّقی ِالرَّضی اَّکی ِالهادی المهدی ؛ و شهادت می دهم که تو پیشوایی نیکو رفتار،پرهیزکار، پسندیده و پاک، هدایت گر و هدایت شده هستی.

فراز هشتم:
توصیف فرزندان امام حسین علیه السلام

- واشهـَدُ انَّ الائِمَة َ مِن وُلدِکَ کـَلِمَة ُ التـَّقوی ؛ و گواهی می دهم کهامامانی که از اولاد و ذریه تو می باشند، کلمه تقوا هستند.
-
و اعلامُ الهُدی وَ العـُروَة ُ الوثـقی وَالحُجَّة ُعلی اَهلِ الدُّنیا؛ و نشانه های هدایت و حلقه محکم تر و حجت، بر همهاهل دنیا هستند.

فراز نهم:
اعتقادات شیعه

- واشهـَدُ انّی بـِکُم مؤمِنٌ وَ بایابِکُم مُوقن بـِشرایع ِ دینی و خـَواتیم ِعَمـََلی؛ شهادت می دهم که من به شما و رجعت شما یقین دارم و در انجام کارهایم برطبق دستورات دین عمل می کنم .
-
وَ قـَلبی لـِقـَلبـِکـُم سـِلم ؛ و قلبم با قلبشما آمیخته است .
-
و اَمری لامرِکـُم مـُتـَّبـِع وَ نُصرَتی لـَکُممُعدَّة ، حتی یاذنَ اللهُ لـَکـُم ؛ و در هر کارِ خود پیرو دستورات شما هستم و آمادهیاری و نصرت شما می باشم، تا این که خدا به شما اجازه ظهور دهد.
-
فمعکم لا مع عدوکم؛ و من با شما هستم نه با دشمنانشما.

فراز دهم:
صلوات بر اهل بیت علیهم السلام

- صلواتُاللهِ علـَیکـُم و علی ارواحِکـُم وَ اجسادِکُم؛ صلوات خدا بر شما، بر ارواحمقدستان، بر پیکر پاک شما.
-
وَ شاهـِدِکـُم و غائبـِکـُم وَ ظاهـِرِکـُم وباطنکم؛ و حاضر شما و غائب شما و آشکار شما و نهانتان .
-
امینَ ربَّ العالمین؛ به اجابت رسان، ای پروردگارجهانیان .

پینوشت ها:

1- مصباحالمتهجد، شیخ طوسی، ص 730 .
2-
حماسه حسینی، ج 3، ص 121.
3-
سید هاشم محلاتی، زندگانی امام حسین(علیه السلام)،ص 378.
4-
تاریخ طبری، ج 6، ص 16.
5-
مقتل مقرم، ص 206.
6-
کشف الغمه، ج 2، ص 308.
7-
حماسه حسینی، ج 3، ص 145.
8-
همان، ص 49.
9-
فاطمه زهرا(س) سید محمدکاظم قزوینی، ص 92، به نقلاز عوالم الکبیر.

***استاد حاج غلامرضا سازگار***

اشعار امام رضا (ع) - حاج علی انسانی

رحلت جانگداز نبی اکرم صلی الله علیه و آله

، ,تو ,آنان ,وَ ,؛ ,ص ,و در ,پدر و ,؛ و ,که با ,است و

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

وبلاگ شخصی راحله رضائی ثبت برند - مشاوره ثبت شرکت دانلود نرم افزار جدید اندروید موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران هرچی تو نت پیدا بشه WWW.AMIRMOBASHER.IR reytreadtodi وبلاگ فرهنگی خداشناسی آینده به شما نزدیک است ntelgorsgrudli